بهترین رنگ مو با توجه به رنگ و تناژ پوست شما

بازگشت به وب نوشته‌ها

بهترین رنگ مو با توجه به رنگ و تناژ پوست شما

زمانی که تصمیم به تغییر رنگ موی خود می‌گیرید، انتخاب رنگ موی مناسب یکی از چالش‌های پیش روی شماست. در واقع پروسه انتخاب رنگ مو بی شباهت به تیزر تبلیغاتی “هلوشو بدم، لیموشو بدم؟” نیست و کاش می‌شد برای رنگ مو هم گزینه “همش رو بده” وجود داشت!

با این حال، زمانی که یک آرایشگر ماهر و متخصص کنار شما باشد، انتخاب رنگ مو آسان‌تر می‌شود. یکی از راهکارهایی که آرایشگر برای انتخاب رنگ مو از آن استفاده می‌کند، تشخیص رنگ و تناژ پوست شماست. هماهنگ کردن رنگ مو با رنگ و تناژ پوست یکی از منطقی‌ترین و اصولی‌ترین روش‌ها برای انتخاب رنگ مو است. یک آرایشگر باتجربه به خوبی رنگ و تناژ پوست شما را تشخیص داده و با توجه به آن‌ها، بهترین رنگ مو را به شما پیشنهاد می‌دهد. اگر شما هم برای انتخاب رنگ مو به راهنمایی نیاز دارید، خواندن این مقاله برایتان خالی از لطف نیست.  

رنگ پوست

رنگ پوست شما از ملانین‌های اپیدرم (بیرونی‌ترین لایه پوست) نشأت می‌گیرد. ملانین یک پلیمر پیچیده است که توسط سلول‌هایی به نام ملانوسیت تولید می‌شود. در واقع میزان فعالیت ملانوسیت‌ها نقش اصلی را در تعیین کردن رنگ پوست ایفا می‌کند. 

زمانی که پوست در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید قرار می‌گیرد، ملانوسیت‌ها برای دفاع از پوست شما به جنب و جوش می‌افتند و با تولید مقدار زیادی ملانین و پخش کردن آن در سراسر اپیدرم، از پوست در برابر آسیب‌های ناشی از اشعه‌های مضر آفتاب جلوگیری می‌کنند. از این رو رنگ پوست شما بسته به مدت زمانی که به طور مستقیم در برابر آفتاب قرار می‌گیرید، متفاوت است. در واقع پوست اجداد ما برای سازگار شدن با محیط مکانیسم‌های مختلفی از خود نشان داده و این تغییر رنگ پوست نسل به نسل ادامه پیدا کرده است.

به همین دلیل امروزه در مردم مناطق جغرافیایی مختلف رنگ پوست منحصربه‌فرد خودشان را دارند. به عنوان مثال، افرادی که در مناطق آفتایی به سر می‌برند، پوستشان به طور طبیعی ملانین بیشتری برای محافظت در برابر آفتاب تولید می‌کند؛ بنابراین رنگ پوست این گروه تیره‌تر از سایر افراد است. به طور کلی رنگ پوست در سه دسته‌بندی جای می‌گیرد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

پوست روشن

رنگ پوست روشن معمولاً متعلق به مردم کشورهای شمال اروپاست که پوست آن‌ها به دلیل بارش مکرر برف و ابری بودن هوا، ملانین زیادی تولید نمی‌کند. پوست روشن به آفتاب بسیار حساس است و راحت‌تر از پوست‌های تیره‌تر دچار آفتاب سوختگی می‌شود. اگر رنگ پوست شما روشن است، حتماً به دنبال راهی باشید که از پوست خود در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت کنید.

پوست گندمی

پوست گندمی به نوعی امضاء مردم کشورهای اروپایی جنوبی و آسیایی شمالی محسوب می‌شود. این نوع رنگ پوست که گاهی اوقات از آن به عنوان پوست زیتونی هم یاد می‌شود، ظاهری متعادل دارد و پیدا کردن رنگ مو برای این دسته از پوست‌ها آسان‌تر است. اگر پوست شما گندمی است، احتمالاً به خوبی برنزه می‌شوید اما باز هم خطرات اشعه‌های مضر آفتاب در امان نیستید.

پوست تیره یا سبزه

پوست تیره معمولاً از مناطقی سرچشمه می‌گیرد که مردم آن نواحی بیشتر از سایر مردم جهان در برابر اشعه ماوراء بنفش قرار دارند. اگر شما پوستی تیره دارید، فراموش نکنید که شما هم از شر اشعه‌های خورشید خلاصی ندارید و در واقع بیشتر مستعد ابتلا به هایپرپیگمانتاسیون هستید. این بیماری خود را با لکه‌های پوستی‌ای نشان می‌دهد که از سایر نقاط پوست تیره‌تر هستند. پس هرگز استفاده از ضدآفتاب را پشت گوش نیندازید.

تناژ پوست

مهم نیست در زمستان رنگ پریده باشید یا در تابستان برنزه شوید؛ تناژ پوستی شما همیشه ثابت استدر واقع تناژ پوست مصداق بارز ضرب‌المثل “از آن نترس که های و هوی دارد، از آن بترس که سر به تو دارد” است؛ مانند سایه‌ای است که همیشه و بی سر و صدا زیر پوست شما نشسته است و  نه تنها تأثیر مستقیمی بر انتخاب رنگ مو می‌گذارد، بلکه در پیدا کردن اکسسوری و لوازم آرایش مناسب هم نقش بسزایی ایفا می‌کند. تناژ پوست به سه گروه سرد، گرم و خنثی تقسیم‌بندی می‌شود و همین تقسیم‌بندی کمک شایانی در انتخاب رنگ مو می‌کند. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه تناژ پوست خود را پیدا کنید.

شستن پوست

صورت خود را بشویید و سپس 15 دقیقه صبر کنید تا پوست شما استراحت کنید؛ چرا که با دستکاری و لمس مداوم، ممکن است پوست شما صورتی به نظر برسد و که در این صورت تشخیص تناژ پوست دشوارتر می‌شود. پس از استراحت پوست، با نگاه کردن به آینه تناژ پوست خود را به پیدا کنید. به یاد باشید قبل از پیدا کردن تناژ، پوست شما باید کاملاً تمیز و عاری از هرگونه آرایش، لوسیون و تونر باشد.

پیدا کردن منبع نور طبیعی

لامپ‌های مختلف روی پوست تأثیر می‌گذارند و در پیدا کردن تناژ پوست، شما را گمراه می‌کنند. انتخاب یک مکان آفتابی برای تشخیص تناژ پوست از قضاوت اشتباه جلوگیری می‌کند. پس کنار پنجره یا فضای باز بهترین مکان‌ها برای پیدا کردن تناژ پوستی هستند.

نگاه کردن به رگ‌های مچ دست

یکی از سریع‌ترین راه‌های تعیین تناژ پوست، نگاه کردن به رگ‌های مچ دست است. مچ دست خود را زیر نور طبیعی نگه دارید و رنگ غالب رگ‌های این بخش را پیدا کنید.

 • اگر رگ‌های شما سبز یا زیتونی به نظر می‌رسند، تناژ پوستی شما گرم است.
 • اگر رگ‌های مچ دستتان آبی یا بنفش دیده می‌شوند، تناز پوستی سردی دارید.
 • اگر در تعیین سبز یا آبی بودن رگ‌های خود شک دارید و رگ‌های مچ دستتان بین آبی و سبز بود، تناژ پوستی شما در گروه تناژهای خنثی قرار می‌گیرد.

پیدا کردن تناژ پوست از روی رنگ چشم

رنگ چشم شما می‌تواند به عنوان کلیدی برای تعیین تناژ پوست شما عمل کند. چشمان روشن مانند چشم‌های آبی، نشان از تناژ پوست سرد است، در عوض چشم‌های عسلی خبر از تناژ پوست گرم می‌دهد.

واکنش پوست در برابر آفتاب

در نظر بگیرید که معمولاً پوست شما در برابر آفتاب چگونه واکنش نشان می‌دهد. مقدار ملانین موجود در پوست، نحوه واکنش آن را در برابر آفتاب تعیین می‌کند و می‌تواند به شما در تعیین تناژ پوست کمک کند.

 • اگر به راحتی برنزه شده و به ندرت دچار آفتاب سوختگی می‌شوید، ملانین بیشتری در زیر پوست خود دارید و تناژ پوست شما گرم یا خنثی است.
 • اگر با قرار گرفتن در معرض آفتاب به جای برنزه شدن، می‌سوزید، تناژ پوست سردی دارید.

برخی از افراد با وجود اینکه پوستی تیره دارند و دچار آفتاب سوختگی نمی‌شوند، باز هم تناژ پوستی سردی دارند. بنابراین این روش، تستی مطمئن برای تشخیص تناژ پوستی نیست و باید در کنار راه‌های دیگر استفاده شود.

مقایسه پوست با یک کاغذ سفید

یک کاغذ سفید را کنار صورت خود نگه دارید و با نگاه کردن به آینه، سعی کنید تشخیص دهید که پوست شما در مقایسه با کاغذ سفید چگونه دیده می‌شود.

 • اگر پوست در کنار کاغذ، زرد دیده می‌شود، تناژ پوستی گرم دارید.
 • اگر پوستتان صورتی و قرمز به نظر می‌رسد، تناژ پوست شما سرد است.
 • اگر تشخیص شما این است که پوستتان در مقایسه با کاغذ خاکستری دیده می‌شود، تناژ پوست شما خنثی است.

تشخیص تناژ پوست از روی جواهرات نقره و طلا

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تعیین تناژ پوست استفاده از جواهرات نقره و طلا است.

 • اگر پوست شما با جواهرات طلا بهتر به نظر می‌رسد، تناژ پوست شما گرم است.
 • اگر جواهرات نقره برای پوستتان مناسب‌تر هستند، تناژ پوستی سردی دارید.
 • اگر تفاوتی بین جواهرات نقره و طلا مشاهده نکردید و هر دو گزینه نتیجه یکسانی بر پوست شما داشتند، تناژ پوست شما خنثی است.

انتخاب رنگ مو با توجه به تناژ و رنگ پوست

بعد از اینکه رنگ و تناژ پوست خود را پیدا کردید، نوبت به انتخاب رنگ مو می‌رسد. در ادامه از بهترین رنگ مو برای هر یک از تناژهای پوستی می‌گوییم.

تناژ پوستی سرد

اگر تناژ پوستی سردی دارید، باید به برای رنگ مو به دنبال رنگ‌های گرم‌تر باشید تا پوست شما متعادل‌تر به نظر برسد. مسی، عسلی، حنایی، طلایی، مش، کاراملی و خاکستری بهترین رنگ‌ های مو برای تناژ پوستی سرد هستند.

تناژ پوستی گرم

اگر تناژ پوست شما گرم است، رنگ مو مناسب خود را از بین رنگ‌های سردتر انتخاب کنید تا زیبایی شما دوچندان شود. بهترین رنگ مو برای شما رنگی است که چهره شما را شفاف‌تر نشان دهد. شامپاینی، خاکستری، بژ، پلاتینی، یخی و نقره‌ای جزو رنگ هایی هستند که جلوه‌ای چشمگیر به مو های شما می‌بخشند.

تناژ پوستی خنثی

اگر دارای تناژ پوستی خنثی هستید، جزء خوش شانس‌ترین افراد محسوب می‌شوید، چرا که تقریباً تمام رنگ مو ها با پوست شما هماهنگ می‌شوند. به همین دلیل دست شما برای انتخاب رنگ مو باز است و می‌توانید طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را امتحان کنید. علاوه بر رنگ مو های مناسب تناژ پوستی گرم و سرد، رنگ های رزگلد و بلوطی جزو بهترین گزینه‌ها برای شما محسوب می‌شوند.

بازگشت به وب نوشته‌ها